Ağız ve Diş Sağlığı
13 Ocak 2022İnanması zor olsa da, genel sağlığınız  ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız ağız ve diş sağlığınıza etki edebilir. Buna örnek vermek gerekirse, yakın zaman önce yapılan bir araştırma obezite ve diş eti hastalıkları arasında olası bir ilişki olduğunu ileri sürmektedir.8

Tütün ürünleri kullanmanın diş eti hastalıklarının daha hızlı ilerlemesine neden olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar sigara ve tütün ürünleri içenlerin diş eti hastalıklarına yakalanma riskinin içmeyenlere oranla üç ila altı kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, eskiden sigara içip bırakanların da, sigara içmeye devam edenlerin de ciddi boyutta kemik erimesi riski taşıdığını gösteriyor.

Tütün ürünleri kullanmak yalnızca diş eti hastalıklarına yakalanma riskinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda tedavi sürecini de oldukça zorlaştırabilir. Zira tütün kullanımı ağız içindeki iyileşmeleri engeller.

Bazen bizi "havalı" gösteren şeyler sağlığımız için zararlı olabilir, ağız piercingleri ve sigara içmek gibi. Ağız enfeksiyonları yaygındır, ancak bu enfeksiyonlar dişte çatlakların ya da kırıkların oluşmasına neden olabilir. Ağız piercingleri de diş etlerinde çekilmeye neden olabilir, bu da zamanla dişlerin sallanmasına ve kaybına neden olabilir.

Herkesin bildiği gibi, şeker de ağız sağlığını tehdit eden başlıca unsurdur. Yediğimiz yiyeceklerin içindeki şeker dişlerde bakteri plaklarının oluşmasına neden olur. Bu bakteri plakları karbonhidrat ile bir araya geldiklerinde asit birikimine neden olur. Daha sonra asitler diş minesini yıpratmaya başlar ve diş çürüklerine sebep olabilir. Tedavi edilmezse, çürükler dişin derinlerine kadar ilerleyip ağrı verebilir veya daha ilerlemiş durumlarda diş kaybına sebep olabilir.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımını bırakmak ve kilo vermek ağız sağlığınızı iyileştirmede atılacak önemli adımlardır.

Obezite diğer sağlık sorunlarının yanısıra, diş eti hastalıklarının ortaya çıkma olasılığını artırır. Egzersiz rutini oluşturmak ya da sizinle birlikte egzersiz yapacak bir arkadaş bulmak hem sporu daha eğlenceli hale getirecek hem de hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Düzenli diş temizliği için diş hekiminizi ziyaret edin. Temiz bir ağız harika hissettirir ve daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsemenizde size yardımcı olabilir.

  • Sigara içmeyi tetikleyici tüm unsurları ortadan kaldırın: sigara, çakmak ve kül tablası vb.

  • Sigarayı bıraktıktan sonra canınızın çekmesini önlemek için sağlıklı yiyecekler tüketin. Şekersiz sakız çiğnemek, sağlıklı atıştırmalıklar yemek ve su içmek canınızın sigara çekmesini önlemeye yardımcı olur.

  • Canınızın sigara çekmesine neden olan şeylerin bir listesini yapın ve her biriyle nasıl başa çıkacağınızı planlayın. Bir planınız olması sizin güçlü ve dirençli olmanıza yardımcı olacaktır.

  • Sigara içmeniz gerektiğini hissettiğinizde, dişlerinizi fırçalayın.

Daha az şekerli yiyecek tüketmek, şekerlerin dişlerinize zarar vermesini önlemek için etkili bir yoldur. Kendinizi şımartmak istediğinizde bunu ara öğünler yerine ana öğünlerde yapın. Ağız bakımınıza özen göstermeniz de çok önemlidir. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi ile temizlik, yılda iki kez diş hekimini ziyaret etmek dişlerinizin sağlıklı olması için etkin stratejilerdir.